Morąg jest niewielkim 15-tysięcznym miastem położonym na Warmii. W centrum rynku usytuowany jest XIV-wieczny odrestaurowany ratusz, którego wejścia bronią armaty z czasów walk napoleońskich (1810r.)
Idąc z rynku ul. Zamkową, widzimy rozlewisko wodne, ostoję ptactwa wodnego. Rezerwat można obejść ścieżką edukacyjną z licznymi ambonami do obserwacji. Po drodze mijamy XIV-wieczny kościół i będący w odbudowie XIV-wieczny zamek krzyżacki. Zamek jest udostępniony do zwiedzania.
Po prawej stronie w pałacu Dohnów mieści się muzeum z ekspozycją dostępną do zwiedzania codziennie. Spokojna okolica sprzyja relaksowi, jest idealna do turystyki pieszej i rowerowej oraz oderwania się od zgiełku i codzienności.
Sąsiedztwo lasów i jezior, w tym największego-Narie podkreśla walory turystyczne i przyrodnicze okolicy.
Jest to idealna baza wypadowa do wycieczek, które umożliwiają zwiedzenie miejsc znanych daleko poza regionem, a często nie tylko w Polsce, które wręcz trzeba zobaczyć.
Przede wszystkim Malbork – największy średniowieczny zamek krzyżacki w Polsce, będący unikatem na skalę światową.
Ostróda (29 km od Morąga) to miasto powiatowe, w którym swój początek ma Kanał Elbląski. Jest to jedyne takie miejsce na świecie. Płynąc statkiem około 11-stu godzin dopływamy do Elbląga pokonując różnicę poziomów 100m. Kanał Elbląski to jeziora połączone kanałami ze śluzami i pochylniami, gdzie statki przewożone są po torach na specjalnych wózkach.
Najbliższa pochylnia to Buczyniec (23 km od Morąga ). Istnieje tu możliwość zobaczenia " od kuchni "jak działają urządzenia pochylni, a także zwiedzenia Muzeum Kanału.
Najbardziej rozpoznawalnym miejscem Warmii i Mazur są Pola Grunwaldu. W miejscu, gdzie odbyła się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, istnieje muzeum, a co roku 15 lipca rycerstwo z całego kontynentu zjeżdża się tu na inscenizację bitwy.
Jadąc z Morąga do Grunwaldu warto zobaczyć najwyższe wzniesienie północno - wschodniej Polski - Dylewską Górę. Z kolei 53 km od Morąga leży najgłębsza depresja w Polsce ( 1,8 m. p. p. m. ) - Raczki Elbląskie.
W sąsiednim Wikrowie jest jeszcze niżej położony punkt ( 2,6 m. p. p. m. ) pozostałość po kopalni torfu. W najniższym miejscu Polski stoi maszt, pod który można dojechać samochodem.
Planując wycieczkę do Raczek Elbląskich warto uwzględnić Święty Gaj ( 51 km od Morąga ) jedno z najstarszych miejsc kultu religijnego.